Ackee s.r.o.

Na první pohled poznáme, jestli má start-up šanci na úspěch, říkají vývojářští "ajťáci" z ČVUT

11. 6. 2016, Hospodářské noviny

  • Vývojáři z firmy Ackee vytvářejí aplikace na zakázku.
  • Mezi mobilní aplikace, které vytvořili, patří DámeJídlo.cz, Babysitting.today nebo festivalové aplikace.
  • Jejich obrat byl loni 13 milionů korun, za prvních pět měsíců letošního roku jsou už na víc než deseti milionech.

Vvoji ze spolenosti Ackee
Vývojáři ze společnosti Ackee.
autor: Václav Vašků

Kdo si někdy objednával jídlo pomocí mobilní aplikace DámeJídlo.cz, sháněl chůvu pro své děti přes Babysitting.today nebo si stáhl festivalovou aplikaci třeba na Rock for People, zná jejich práci. Vývojáři z firmy Ackee vytvářejí aplikace na zakázku už čtvrtým rokem. Parta "ajťáků" z ČVUT se nejprve rozhodla nabízet festivalům aplikace na míru, postupně jí ale začaly svěřovat zakázky i firmy jako Škoda nebo T-mobile.

Loni měli vývojáři obrat 13 milionů korun, za prvních pět měsíců letošního roku jsou na více než deseti milionech. Zakladatelé Josef Gattermayer, Dominik Veselý a Martin Půlpitel tvrdí, že nejraději pracují se start-upy. I proto se rozhodli, že budou nadějné mladé projekty podporovat. "Jsme schopni na první pohled rozeznat, jestli je start-up odsouzen k neúspěchu, nebo ne," říká v rozhovoru Gattermayer.

Nedávno jste majetkově vstoupili do dvou start-upů: do internetové seznamky "pro náročné" a mobilní aplikace propojující chůvy s rodiči. Co jsou tyto projekty zač?

Získáváme v nich podíl za to, že se jim staráme o technologie. První ze start-upů je Babysitting.today - mobilní aplikace propojující hlídačky s rodiči, kterou nyní využívá asi tři tisíce lidí. V projektu budeme mít desetiprocentní podíl.

A pak jde o projekt Jiskření, ten má zajímavý příběh. Je to internetová seznamka, dnes spíše pro starší lidi. V roce 2011 ji založil bývalý šéf DámeJídlo Lukáš Uhl. Během půl roku se rozjela natolik, že se do ní zaregistrovalo kolem 100 tisíc uživatelů. Pak projekt prodal a několik let ležel ladem, přesto se tam každý měsíc hlásí stovky lidí. Nyní Jiskření odkoupil zpátky a oslovil nás, jestli nechceme projektu dělat technologického partnera. Kývli jsme a postupně získáme podíl pětadvaceti procent.

Co to pro vás znamená?

Dá se říct, že z programátorů jsme se stali investory. Naší strategií není růst do nekonečna, co se týče počtu zaměstnanců. Start-up je firma vznikající s cílem vybudovat hodnotu. Neseme si sebou startupovou kulturu, ale nechceme se starat o kompletní projekty, zaměřujeme se na technologie. Dnes není velký problém sehnat investici na nový projekt, rozhodli jsme se ale, že je pro nás zajímavější investovat část naší marže do našich klientů. Pak vznikne portfolio firem, které spoluvlastníme. Ty dva start-upy jsou první vlaštovky.

Kolik jich tedy ještě bude?

Říká se, že úspěšnost start-upů je deset procent, tak ještě alespoň osm (směje se). Nové start-upy si pečlivě vybíráme. A samozřejmě i nadále budeme dělat vývoj na zakázku pro velké firmy.

Poznáte, jestli má nápad šanci na úspěch?

Jsme schopni na první pohled rozeznat, jestli je start-up odsouzen k neúspěchu, nebo ne. Není to jen o nápadu, ale i o provedení a drobných detailech, které je třeba nastavit na trh tak, aby fungovaly. Zásadní chyba je domnívat se, že vymyslím aplikaci, spustím ji a lidi z ní budou nadšeni. Tak to ale nikdy není. Úspěch se dostaví až po čase, s několikátou interakcí. Je třeba neustále vyvíjet produkt a hledat na trhu místo, protože nikdo není většinou tak geniální, aby na trhu od stolu to místo našel.

Jak probíhá proces tvorby mobilní aplikace?

Teď jsme poměrně velká firma, máme přes 30 zaměstnanců. Vývoj aplikace se neobejde bezprojektového manažera, který hlídá termíny a je to i pomoc vývojářům, aby se mohli soustředit na svou práci. Poté je třeba designer, minimálně jeden vývojář pro iOS, jeden pro Android, jeden pro backendové technologie (ty, které určují chování aplikace - pozn. red.) a případně webař. U větších projektů ještě návrhář a správce infrastruktury. A v konečné fázi testují aplikaci testeři. Mobilní aplikace již dnes nejdou dělat na koleni, je to kolektivní práce celého týmu, kde samostatná aplikace představuje pouze vrcholek ledovce.

Jak zaměstnance sháníte?

Díky tomu, že na škole ještě působíme, si držíme kontakt s univerzitou, většina našich zaměstnanců tak pochází z Fakulty informačních technologií ČVUT. Pořádáme také vývojářské konference.Nelovíme ale nějak aktivně, spíš máme ve vývojářské komunitě dobré jméno, tak za námi sami chodí.

 

Z našeho blogu

Jakub Baierl: Začínal jsem zametáním frontendových podlah, teď vedu četu uklízečů 

Jakub Baierl má v Ackee na starosti celý frontend tým. V rozhovoru se rozpovídal o budoucnosti aplikací i své hudební kariéře.

Markéta Škaldová

copywriter

Jak se staví sen? Teda tým #teambuilding2020 pohledem nováčka

Kromě vývoje aplikací pracujeme i na vývoji našeho týmu. Jak? No přece teambuildingem.

Markéta Škaldová

copywriter

Jiří Šmolík: Šedá eminence karlínského backendu

Jirka Šmolík má pod palcem celý backend tým a prsty skoro v každém projektu. Co jeho práce obnáší?

Markéta Škaldová

copywriter

Když se (ne)daří aneb 10 nejlepších backenďáckých hlášek

Každému programátorovi občas “ujede” odpověď, která je to poslední, co by jeho kolega, natož klient, chtěl slyšet. Jaké to jsou?

Michal Vlasák

Backend Developer

Kontakt

Praha

[email protected]

Karolinská 650/1

186 00, Praha 8

Česká republika

IČO: 24240826

DIČ: CZ24240826

BÚ: 2600280340/2010

Mapa

Berlin

[email protected]

The Drivery, Mariendorfer Damm 1

12099 Berlin-Tempelhof

Německo

 

Máte zájem o spolupráci? Chceme vědět víc. Pojďme to probrat osobně!