Ackee s.r.o.

Na první pohled poznáme, jestli má start-up šanci na úspěch, říkají vývojářští "ajťáci" z ČVUT

11. 6. 2016, Hospodářské noviny

  • Vývojáři z firmy Ackee vytvářejí aplikace na zakázku.
  • Mezi mobilní aplikace, které vytvořili, patří DámeJídlo.cz, Babysitting.today nebo festivalové aplikace.
  • Jejich obrat byl loni 13 milionů korun, za prvních pět měsíců letošního roku jsou už na víc než deseti milionech.

Vvoji ze spolenosti Ackee
Vývojáři ze společnosti Ackee.
autor: Václav Vašků

Kdo si někdy objednával jídlo pomocí mobilní aplikace DámeJídlo.cz, sháněl chůvu pro své děti přes Babysitting.today nebo si stáhl festivalovou aplikaci třeba na Rock for People, zná jejich práci. Vývojáři z firmy Ackee vytvářejí aplikace na zakázku už čtvrtým rokem. Parta "ajťáků" z ČVUT se nejprve rozhodla nabízet festivalům aplikace na míru, postupně jí ale začaly svěřovat zakázky i firmy jako Škoda nebo T-mobile.

Loni měli vývojáři obrat 13 milionů korun, za prvních pět měsíců letošního roku jsou na více než deseti milionech. Zakladatelé Josef Gattermayer, Dominik Veselý a Martin Půlpitel tvrdí, že nejraději pracují se start-upy. I proto se rozhodli, že budou nadějné mladé projekty podporovat. "Jsme schopni na první pohled rozeznat, jestli je start-up odsouzen k neúspěchu, nebo ne," říká v rozhovoru Gattermayer.

Nedávno jste majetkově vstoupili do dvou start-upů: do internetové seznamky "pro náročné" a mobilní aplikace propojující chůvy s rodiči. Co jsou tyto projekty zač?

Získáváme v nich podíl za to, že se jim staráme o technologie. První ze start-upů je Babysitting.today - mobilní aplikace propojující hlídačky s rodiči, kterou nyní využívá asi tři tisíce lidí. V projektu budeme mít desetiprocentní podíl.

A pak jde o projekt Jiskření, ten má zajímavý příběh. Je to internetová seznamka, dnes spíše pro starší lidi. V roce 2011 ji založil bývalý šéf DámeJídlo Lukáš Uhl. Během půl roku se rozjela natolik, že se do ní zaregistrovalo kolem 100 tisíc uživatelů. Pak projekt prodal a několik let ležel ladem, přesto se tam každý měsíc hlásí stovky lidí. Nyní Jiskření odkoupil zpátky a oslovil nás, jestli nechceme projektu dělat technologického partnera. Kývli jsme a postupně získáme podíl pětadvaceti procent.

Co to pro vás znamená?

Dá se říct, že z programátorů jsme se stali investory. Naší strategií není růst do nekonečna, co se týče počtu zaměstnanců. Start-up je firma vznikající s cílem vybudovat hodnotu. Neseme si sebou startupovou kulturu, ale nechceme se starat o kompletní projekty, zaměřujeme se na technologie. Dnes není velký problém sehnat investici na nový projekt, rozhodli jsme se ale, že je pro nás zajímavější investovat část naší marže do našich klientů. Pak vznikne portfolio firem, které spoluvlastníme. Ty dva start-upy jsou první vlaštovky.

Kolik jich tedy ještě bude?

Říká se, že úspěšnost start-upů je deset procent, tak ještě alespoň osm (směje se). Nové start-upy si pečlivě vybíráme. A samozřejmě i nadále budeme dělat vývoj na zakázku pro velké firmy.

Poznáte, jestli má nápad šanci na úspěch?

Jsme schopni na první pohled rozeznat, jestli je start-up odsouzen k neúspěchu, nebo ne. Není to jen o nápadu, ale i o provedení a drobných detailech, které je třeba nastavit na trh tak, aby fungovaly. Zásadní chyba je domnívat se, že vymyslím aplikaci, spustím ji a lidi z ní budou nadšeni. Tak to ale nikdy není. Úspěch se dostaví až po čase, s několikátou interakcí. Je třeba neustále vyvíjet produkt a hledat na trhu místo, protože nikdo není většinou tak geniální, aby na trhu od stolu to místo našel.

Jak probíhá proces tvorby mobilní aplikace?

Teď jsme poměrně velká firma, máme přes 30 zaměstnanců. Vývoj aplikace se neobejde bezprojektového manažera, který hlídá termíny a je to i pomoc vývojářům, aby se mohli soustředit na svou práci. Poté je třeba designer, minimálně jeden vývojář pro iOS, jeden pro Android, jeden pro backendové technologie (ty, které určují chování aplikace - pozn. red.) a případně webař. U větších projektů ještě návrhář a správce infrastruktury. A v konečné fázi testují aplikaci testeři. Mobilní aplikace již dnes nejdou dělat na koleni, je to kolektivní práce celého týmu, kde samostatná aplikace představuje pouze vrcholek ledovce.

Jak zaměstnance sháníte?

Díky tomu, že na škole ještě působíme, si držíme kontakt s univerzitou, většina našich zaměstnanců tak pochází z Fakulty informačních technologií ČVUT. Pořádáme také vývojářské konference.Nelovíme ale nějak aktivně, spíš máme ve vývojářské komunitě dobré jméno, tak za námi sami chodí.

 

Z našeho blogu

PMkoš – projekťákem na Bazoši

Budeme dělat appku pro bazoš.cz! Bylo nám jasné, že na tuhle aplikaci lidé uslyší. Vždyť kdo by neznal Bazoš – je to platforma, kde prodávají máminy kamarádky i mí bývalí spolužáci, prostě několik generací. A sehnat se tam dá VŠECHNO. O motivaci tedy nebyla v týmu nouze.

Michal Režnický

Project Manager

Jak zrychlit build Android aplikace

Nedávno jsem se zamyslel nad otázkou, která trápí téměř každého vývojáře. Jak docílit rychlejších buildů našich aplikací? Existují nějaké zaručené metody, díky kterým bych nemusel po každé změně v kódu čekat někdy i několik minut než uvidím, jestli je daná změna to pravé řešení mého problému?

Pavel Skala

Android Developer

Pohledem designéra: Hravá aplikace pro neslyšící děti

Není to tak dlouho, co Ackee oslavilo 5 let od založení a při téhle příležitosti se rozhodlo věnovat 1 000 000 Kč na vývoj appky pro neziskovou organizaci. Jedinou podmínkou bylo poslat nám video, kde krátce představí svůj projekt a důvod, proč bychom měli stvořit appku právě pro ně :-). Soutěž vyhrála organizace “Centrum pro dětský sluch – TAMTAM”, která podporuje rodiče a děti se sluchovým postižením. […]

Lucie Doležalová

Designer & Illustrator

Jak se žije a pracuje v Berlíně

Guten Tag! Proč jsem v Berlíně Ich bin ein (ne tak docela oficiálně) ekonomickej migrant. Bydlím ve východním bloku ve Friedrichshainu, přímo na Karl Marx Allee v baráku, co nechal postavit Stalin. Do práce jezdím na kole do západního bloku, protože můžu.

Marek Bartík

DevOps Engineer

Kontakt

Máte zájem o vývoj mobilních aplikací od profesionálů? Domluvte si s námi schůzku!

Praha

+420 604 762 266

[email protected]

Karolinská 650/1

186 00, Praha 8

Česká republika

Berlin

+49 (0)159 052 540 92

[email protected]

c/o Space Shack, Akazienstr. 3A

10827 Berlin-Schöneberg

Německo

Ackee s. r. o. © 2018 Don’t mess with our pixels.

Napište nám