Ackee s.r.o.

Na první pohled poznáme, jestli má start-up šanci na úspěch, říkají vývojářští "ajťáci" z ČVUT

11. 6. 2016, Hospodářské noviny

  • Vývojáři z firmy Ackee vytvářejí aplikace na zakázku.
  • Mezi mobilní aplikace, které vytvořili, patří DámeJídlo.cz, Babysitting.today nebo festivalové aplikace.
  • Jejich obrat byl loni 13 milionů korun, za prvních pět měsíců letošního roku jsou už na víc než deseti milionech.

Vvoji ze spolenosti Ackee
Vývojáři ze společnosti Ackee.
autor: Václav Vašků

Kdo si někdy objednával jídlo pomocí mobilní aplikace DámeJídlo.cz, sháněl chůvu pro své děti přes Babysitting.today nebo si stáhl festivalovou aplikaci třeba na Rock for People, zná jejich práci. Vývojáři z firmy Ackee vytvářejí aplikace na zakázku už čtvrtým rokem. Parta "ajťáků" z ČVUT se nejprve rozhodla nabízet festivalům aplikace na míru, postupně jí ale začaly svěřovat zakázky i firmy jako Škoda nebo T-mobile.

Loni měli vývojáři obrat 13 milionů korun, za prvních pět měsíců letošního roku jsou na více než deseti milionech. Zakladatelé Josef Gattermayer, Dominik Veselý a Martin Půlpitel tvrdí, že nejraději pracují se start-upy. I proto se rozhodli, že budou nadějné mladé projekty podporovat. "Jsme schopni na první pohled rozeznat, jestli je start-up odsouzen k neúspěchu, nebo ne," říká v rozhovoru Gattermayer.

Nedávno jste majetkově vstoupili do dvou start-upů: do internetové seznamky "pro náročné" a mobilní aplikace propojující chůvy s rodiči. Co jsou tyto projekty zač?

Získáváme v nich podíl za to, že se jim staráme o technologie. První ze start-upů je Babysitting.today - mobilní aplikace propojující hlídačky s rodiči, kterou nyní využívá asi tři tisíce lidí. V projektu budeme mít desetiprocentní podíl.

A pak jde o projekt Jiskření, ten má zajímavý příběh. Je to internetová seznamka, dnes spíše pro starší lidi. V roce 2011 ji založil bývalý šéf DámeJídlo Lukáš Uhl. Během půl roku se rozjela natolik, že se do ní zaregistrovalo kolem 100 tisíc uživatelů. Pak projekt prodal a několik let ležel ladem, přesto se tam každý měsíc hlásí stovky lidí. Nyní Jiskření odkoupil zpátky a oslovil nás, jestli nechceme projektu dělat technologického partnera. Kývli jsme a postupně získáme podíl pětadvaceti procent.

Co to pro vás znamená?

Dá se říct, že z programátorů jsme se stali investory. Naší strategií není růst do nekonečna, co se týče počtu zaměstnanců. Start-up je firma vznikající s cílem vybudovat hodnotu. Neseme si sebou startupovou kulturu, ale nechceme se starat o kompletní projekty, zaměřujeme se na technologie. Dnes není velký problém sehnat investici na nový projekt, rozhodli jsme se ale, že je pro nás zajímavější investovat část naší marže do našich klientů. Pak vznikne portfolio firem, které spoluvlastníme. Ty dva start-upy jsou první vlaštovky.

Kolik jich tedy ještě bude?

Říká se, že úspěšnost start-upů je deset procent, tak ještě alespoň osm (směje se). Nové start-upy si pečlivě vybíráme. A samozřejmě i nadále budeme dělat vývoj na zakázku pro velké firmy.

Poznáte, jestli má nápad šanci na úspěch?

Jsme schopni na první pohled rozeznat, jestli je start-up odsouzen k neúspěchu, nebo ne. Není to jen o nápadu, ale i o provedení a drobných detailech, které je třeba nastavit na trh tak, aby fungovaly. Zásadní chyba je domnívat se, že vymyslím aplikaci, spustím ji a lidi z ní budou nadšeni. Tak to ale nikdy není. Úspěch se dostaví až po čase, s několikátou interakcí. Je třeba neustále vyvíjet produkt a hledat na trhu místo, protože nikdo není většinou tak geniální, aby na trhu od stolu to místo našel.

Jak probíhá proces tvorby mobilní aplikace?

Teď jsme poměrně velká firma, máme přes 30 zaměstnanců. Vývoj aplikace se neobejde bezprojektového manažera, který hlídá termíny a je to i pomoc vývojářům, aby se mohli soustředit na svou práci. Poté je třeba designer, minimálně jeden vývojář pro iOS, jeden pro Android, jeden pro backendové technologie (ty, které určují chování aplikace - pozn. red.) a případně webař. U větších projektů ještě návrhář a správce infrastruktury. A v konečné fázi testují aplikaci testeři. Mobilní aplikace již dnes nejdou dělat na koleni, je to kolektivní práce celého týmu, kde samostatná aplikace představuje pouze vrcholek ledovce.

Jak zaměstnance sháníte?

Díky tomu, že na škole ještě působíme, si držíme kontakt s univerzitou, většina našich zaměstnanců tak pochází z Fakulty informačních technologií ČVUT. Pořádáme také vývojářské konference.Nelovíme ale nějak aktivně, spíš máme ve vývojářské komunitě dobré jméno, tak za námi sami chodí.

 

Z našeho blogu

Swift apps kontra crash reporting

Není to tak dlouho, co jsme začali zkoumat možnosti různých crash reportingových služeb pro iOS. Dlouhodobě pro tyto účely využíváme HockeyApp, nicméně se nám již delší dobu zdálo, že nám velice často práci spíše komplikuje, místo toho, aby nám ji ulehčovala. Z tohoto důvodu jsme začali hledat službu, která by nám svým přístupem vyhovovala více. Reálně na scéně zůstaly […]

Jakub Olejník

iOS Developer

JavaScript – z prohlížeče do operačního systému

JavaScript je na scéně již přes dvacet let a za tu dobu se vyvinul z jazyka umožňujícího skriptování ve webovém prohlížeči do plnohodnotného programovacího jazyka pro operační systém. V tomto článku se snažím krátce vysvětlit, jaká byla cesta JavaScriptu z prohlížeče do operačního systému, a proč k ní došlo.

Marek Janča

Front-end Web Developer

Je to venku! Appku za milion dostane TAMTAM

Každý červen Ackee slaví narozeniny. Ty letošní 5. jsme chtěli udělat speciální, a tak jsme se rozhodli dát dárek někomu, kdo ho potřebuje více než my. Vybrali jsme Centrum pro neslyšící děti Tamtam a vytvoříme pro něj aplikaci za milion.

Petra Knýblová

Project Manager

Za iOS konferencí do Švýcarska

Ve dnech 24. a 25. dubna 2017 se ve švýcarském Lausanne konal druhý ročník vývojářské konference AppBuilders. Loňský první ročník sklidil velmi pozitivní ohlasy v komunitě mobilních vývojářů a světově známý portál raywenderlich.com tuto konferenci dokonce zařadil do svého výčtu Top 10 iOS Conferences in 2017. Nejen proto jsem se v neděli v předvečer konference vydal letadlem do Ženevy a následně vlakem podél břehu ženevského jezera do Lausanne hltat vědomosti […]

Jan Mísař

Kontakt

Máte zájem o vývoj mobilních aplikací od profesionálů? Domluvte si s námi schůzku!

Praha

+420 604 762 266

[email protected]

Karolinská 650/1

186 00, Praha 8

Česká republika

Berlín

+49 (0)159 052 540 92

[email protected]

c/o Space Shack, Akazienstr. 3A

10827 Berlin-Schöneberg

Německo

Ackee s.r.o. © 2017 All rights reserved.

Napište nám