< Zpět na články

Mobilní aplikace se SAP Cloud Platform machine learningem za noc a den?

Německý SAP si vybral Ackee jako jednoho z pěti účastníků hackathonu při konferenci SAP CONNECT 2018. Cílem bylo demonstrovat, co dokáží vývojářské týmy za den a noc udělat s novým SAP Mobile Platform SDK a celou SAP Cloud Platform.

SAP startovní čára

Do Düsseldorfu jsme dorazili ve složení Designer, Backend Developer, Android Developer a já – jakožto projektový vedoucí. Podmínky soutěže byly jasné:

  • aplikace musí vzniknout komplet na místě;
  • měla by ukázat sílu mobilního SAP Platform SDK a SAP Cloud platformy.
Ackee pracuje ve dne i v noci

Naše řešení networkingové aplikace

Po úvodním briefingu od SAP vývojářského týmu jsme dostali za úkol navrhnout aplikaci, která usnadní networking účastníkům konference. Usedli jsme tedy do našeho vyhrazeného vývojářského kontejneru a po několika konceptových iteracích jsme došli k závěru, že největší problémy jsou tři:

  1. jak donutit lidi spolu komunikovat;
  2. jak tuto komunikaci udělat zábavnou;
  3. jak tuto komunikaci měřit.
Ackee tým vymýšlí networkingovou appku pro SAP

Make it funny make it rhyme

Naše řešení spočívalo v návrhu bodovacího systému, který odměňuje návštěvníky, kteří spolu komunikují. Jak ale setkání dvou účastníků konference vyhodnotit v aplikaci? Mohli jsme využít focení QR kódu na visačkách, ale aby byly aplikace používané, musí jejich užívání být také trochu zábava. Proto jsme využili machine learning funkce SAP Cloud platformy na rozpoznávání obrázků.

Screenshoty aplikace pro SAP CONNECT 2018

Při setkání si dva účastníci udělají v aplikaci společné selfie. Aplikace poté pomocí SAP služeb pro rozpoznání obličejů na fotografii a pro feature extraction porovná tváře na fotce s profilovými fotkami účastníků konference a zjistí tak, zda se oba uživatelé opravdu vyfotili spolu. Pokud ano, dojde v aplikaci k jejich propojení – navzájem se jim nasdílí kontaktní údaje. Jako bonus zůstane oběma společné selfie hned pod uloženým kontaktem v aplikaci.

screenshoty z aplikace pro SAP CONNECT 2018

Od designu k programování

Programovat aplikaci jsme začali někdy kolem 8. hodiny večer, kdy jsme dokončili grafický návrh. Pracovali jsme poté celou noc a aplikace byla otestovaná a funkční ve 14:00 následujícícho dne.

Všechny základní funkce se nám povedlo dokončit:

  • zobrazit seznam účastníků;
  • vytvořit selfie s účastníkem;
  • identifikace dvou účastníků v selfie přes machine learning;
  • vytvoření nového kontaktu.

Soutěž jsme sice nevyhráli, ale i tak to pro nás byla zajímavá zkušenost a hlavně jsme ukázali, co lze s novými funkcemi SAPu v relativně krátkém čase udělat.

Zaujala vás naše networkingová aplikace? Podívejte se na její grafiku, nebo mi rovnou napište.

Josef Gattermayer
Josef Gattermayer
Co-Founder Ackee & CEO Ackee BlockchainJosef je spoluzakladatel Ackee, CEO Ackee Blockchain a doktor přes distribuované systémy na ČVUT. Ve volném čase okopává záhonky a chová křepelky.

Máte zájem o spolupráci? Pojďme to probrat osobně!

Napište nám >