První hackaton nad otevřenými daty PragueHacks je akce, u které rozhodně Ackee nemohlo chybět. Naše cíle byly dva – navrhnout a implementovat aplikaci, která pomocí veřejně dostupných datasetů vylepší život v Praze a vyzkoušet si vývoj pomocí technologií, které běžně nepoužíváme. Jak to celé dopadlo?

Aplikace ŠtestíčkuNaproti

Po studiu datasetů, které byly k dispozici jsme během pátečního večera a sobotního rána vytříbili následující myšlenku:

ŠtestíčkuNaproti je mobilní aplikace pro iPhone a Apple Watch, která snižuje svým uživatelům pravděpodobnost, že ve městě budou okradeni, zbiti či jinak trýzněni.

Na rozdíl od map kriminality, které posuzují jednotlivé okrsky z dlohodobého trendu, ŠtěstíčkuNaproti vyhodnocuje situaci v aktuální lokalitě v aktuálním čase.

Rychlý pohled na hodinky či telefon ukáže na stupnici od 1 do 5 míru aktuálního ohrožení – např. při vstupu do temné ulice je možné zkontrolovat, jestli je tato ulice nebezpečná, či nikoliv. Míru ohrožení je možné taktéž reportovat – ať už se jedná o konkrétní čin (krádež, osoba pod vlivem, bitka, přepadení, vandalizmus), či pouze špatný pocit z daného místa (na stupnici od 1 do 5).

Míra ohrožení je vypočítána syntézou ze tří zdrojů: dat záchranné služby, dat městské policie a dat hlášených uživateli. Veřejné datové zdroje jsou odpovídajícím způsobem profiltrovány, u záchranné služby jsou brány v potaz pouze incidenty jako NAPADENÍ, INTOXIKACE, STŘELBA, u datasetu městské policie je naopak zahozena většina přestupků (především dopravních).

Tuto aplikaci jsme během soboty a neděle implementovali a v neděli večer prezentovali porotě. Získali jsme ocenění od IBM a pozvání do Laboratoře nadace Vodafone.

Použité technologie

Hackaton jsme brali také jako možnost zaexperimentovat si s různými technologiemi, které v běžném vývoji nepoužíváme. Rozhodli jsme se prověřit platformu IBM Bluemix, která nabízí různa *-as-a-service řešení. Pro tvorbu naší aplikace jsme si vybrali iOS SDK a databázi Cloudant.

Endpoint, který spojuje oba očištěné datasety je k dispozici na adrese: https://602a6eaf-4cd0-4183-8dc9-f1339d5310ee-bluemix.cloudant.com/stestickunaproti/_design/ambulance/_view/cas_duvod_lat_long

6 KOMENTÁŘŮ:

  1. Ahoj, byl jsem s váma na Hecketonu a dnes jsem o vás bavil s kamarádem co má rád Apple:-). Když jsme to spolu tak rozebírali, tak nás napadlo upravit aplikaci, aby vyhazovala notifikaci pokaždé když se člověk dotane na nějaké místo. A člověk zaznamená, že z toho místa má dobrý nebo špatný pocit. Nic víc. nic míň. Potom může existovat app do telefonu, kde se heat mapa s místy kde bude převládat dobrý či špatný pocit a to se může měnit během dne. Co vy na to?

  2. Super nápad chtěl jsem před 5ti lety realizovat něco podobného, ale dojel sem na relevantní data. Příliš nerozumím jak dostáváte hlášení MP (156) když s vážným ohrožením uživatele nemají nic společného a 99% jejich zásahu jsou přestupky a služba veřejnosti ve formě prevence. Od RZS jsou informace úplně irelevantní, protože v Praze jezdí i na opilce a statistika je blbost. Myslím si, že je to dobrá appka, ale na 156 se vyserte nemají vám co říct a na mapu se vykašlete taky, z nich těží informace pouze tiskové a média, realita je jiná. Pokud budete chtít opravdový test tak se ozvěte na email.

    1. ty data od mestaku jsme procistili, pouzivaji neco jako tagy, takze jsme na ten dataset pustili zakladni filtr
      awk -F\, ‚$5==“NAPADENÍ“ || $5==“INTOXIKACE“ || $5==“STŘELBA“ {print}‘

      1. Ano, ale ve skutečnosti jsou přítomni (156) jen u řekněme 10ti případu ze 100 a to nahlásí jen 3 to je realita. Dejte vědět na email [email protected] Statisticky ve 3:00 hod. Patek v Rytiřské, P1 vám garantuju, že pokud zůstanete sedět na ulici s 2kou v krvy tak na 100% se vám pokusí dívka se svým parťakem sebrat peněženku. Ale Městská policie zde nebude evidovat nic a ani to neví. Zatím co PČR zde eviduje 10 kapes za měsíc. Z toho 2 kapsy zadržím při činu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *