První hackaton nad otevřenými daty PragueHacks je akce, u které rozhodně Ackee nemohlo chybět. Naše cíle byly dva – navrhnout a implementovat aplikaci, která pomocí veřejně dostupných datasetů vylepší život v Praze a vyzkoušet si vývoj pomocí technologií, které běžně nepoužíváme. Jak to celé dopadlo?

Aplikace ŠtestíčkuNaproti

Po studiu datasetů, které byly k dispozici jsme během pátečního večera a sobotního rána vytříbili následující myšlenku:

ŠtestíčkuNaproti je mobilní aplikace pro iPhone a Apple Watch, která snižuje svým uživatelům pravděpodobnost, že ve městě budou okradeni, zbiti či jinak trýzněni.

Na rozdíl od map kriminality, které posuzují jednotlivé okrsky z dlohodobého trendu, ŠtěstíčkuNaproti vyhodnocuje situaci v aktuální lokalitě v aktuálním čase.

Rychlý pohled na hodinky či telefon ukáže na stupnici od 1 do 5 míru aktuálního ohrožení – např. při vstupu do temné ulice je možné zkontrolovat, jestli je tato ulice nebezpečná, či nikoliv. Míru ohrožení je možné taktéž reportovat – ať už se jedná o konkrétní čin (krádež, osoba pod vlivem, bitka, přepadení, vandalizmus), či pouze špatný pocit z daného místa (na stupnici od 1 do 5).

Míra ohrožení je vypočítána syntézou ze tří zdrojů: dat záchranné služby, dat městské policie a dat hlášených uživateli. Veřejné datové zdroje jsou odpovídajícím způsobem profiltrovány, u záchranné služby jsou brány v potaz pouze incidenty jako NAPADENÍ, INTOXIKACE, STŘELBA, u datasetu městské policie je naopak zahozena většina přestupků (především dopravních).

Tuto aplikaci jsme během soboty a neděle implementovali a v neděli večer prezentovali porotě. Získali jsme ocenění od IBM a pozvání do Laboratoře nadace Vodafone.

Použité technologie

Hackaton jsme brali také jako možnost zaexperimentovat si s různými technologiemi, které v běžném vývoji nepoužíváme. Rozhodli jsme se prověřit platformu IBM Bluemix, která nabízí různa *-as-a-service řešení. Pro tvorbu naší aplikace jsme si vybrali iOS SDK a databázi Cloudant.

Endpoint, který spojuje oba očištěné datasety je k dispozici na adrese: https://602a6eaf-4cd0-4183-8dc9-f1339d5310ee-bluemix.cloudant.com/stestickunaproti/_design/ambulance/_view/cas_duvod_lat_long

Zobrazit komentářeZavřít komentáře

6 Komentáře

 • Profilový obrázek
  Jiří Brůžek
  Zveřejněno 15. června 2015 v 15:17

  Ahoj, byl jsem s váma na Hecketonu a dnes jsem o vás bavil s kamarádem co má rád Apple:-). Když jsme to spolu tak rozebírali, tak nás napadlo upravit aplikaci, aby vyhazovala notifikaci pokaždé když se člověk dotane na nějaké místo. A člověk zaznamená, že z toho místa má dobrý nebo špatný pocit. Nic víc. nic míň. Potom může existovat app do telefonu, kde se heat mapa s místy kde bude převládat dobrý či špatný pocit a to se může měnit během dne. Co vy na to?

  • Josef Gattermayer
   Josef Gattermayer
   Zveřejněno 15. června 2015 v 20:18

   Jo, tech konceptu se socializaci je vic, urychlit sber dat pomoci pushek urcite jde. Uvidime co za moudra nam poradi mentori od Vodafone :-).

 • Profilový obrázek
  Petr
  Zveřejněno 16. června 2015 v 15:42

  Velmi zajímavá myšlenka na appku, jsem zvedav jak se jí povede 🙂

 • Profilový obrázek
  Adam Omasta
  Zveřejněno 19. září 2015 v 17:39

  Super nápad chtěl jsem před 5ti lety realizovat něco podobného, ale dojel sem na relevantní data. Příliš nerozumím jak dostáváte hlášení MP (156) když s vážným ohrožením uživatele nemají nic společného a 99% jejich zásahu jsou přestupky a služba veřejnosti ve formě prevence. Od RZS jsou informace úplně irelevantní, protože v Praze jezdí i na opilce a statistika je blbost. Myslím si, že je to dobrá appka, ale na 156 se vyserte nemají vám co říct a na mapu se vykašlete taky, z nich těží informace pouze tiskové a média, realita je jiná. Pokud budete chtít opravdový test tak se ozvěte na email.

  • Josef Gattermayer
   Josef Gattermayer
   Zveřejněno 20. září 2015 v 0:35

   ty data od mestaku jsme procistili, pouzivaji neco jako tagy, takze jsme na ten dataset pustili zakladni filtr
   awk -F\, ‚$5==“NAPADENÍ“ || $5==“INTOXIKACE“ || $5==“STŘELBA“ {print}‘

   • Profilový obrázek
    Adam Omasta
    Zveřejněno 20. září 2015 v 13:29

    Ano, ale ve skutečnosti jsou přítomni (156) jen u řekněme 10ti případu ze 100 a to nahlásí jen 3 to je realita. Dejte vědět na email [email protected] Statisticky ve 3:00 hod. Patek v Rytiřské, P1 vám garantuju, že pokud zůstanete sedět na ulici s 2kou v krvy tak na 100% se vám pokusí dívka se svým parťakem sebrat peněženku. Ale Městská policie zde nebude evidovat nic a ani to neví. Zatím co PČR zde eviduje 10 kapes za měsíc. Z toho 2 kapsy zadržím při činu.

Napsat komentář

Máte zájem o spolupráci? Pojďme to probrat osobně!

Napište nám >